maj
28
2016

Młodzi Modelarze – Lotnicy na Start – Etap Regionalny w Aeroklubie Podkarpackim

Jak co roku, tak i teraz w piękną majową sobotę 28.05 odbyły się Regionalne Zawody Młodzi Modelarze – Lotnicy na Start. Są to eliminacje do Mistrzostw Polski dla Juniorów Młodszych odbywających się corocznie w Gliwicach.

Jak co roku, tak i teraz w piękną majową sobotę 28.05 odbyły się Regionalne Zawody Młodzi Modelarze – Lotnicy na Start. Są to eliminacje do Mistrzostw Polski dla Juniorów Młodszych, a raczej były kiedyś, bo obecnie startuje w nich garstka zawodników i większość z nich automatycznie jedzie do Gliwic rywalizować na arenie ogólnopolskiej.
Pogoda przyjemna, słoneczne, z niezbyt silnym wiatrem, bez którego pewnie holowanie dla młodych zawodników w wielu przypadkach byłoby niemożliwe. Start rozłożony w północno zachodniej części lotniska, ale na tyle daleko od ogrodzenia, że modele mogły bezpiecznie lądować. Rozegrano kategorie F1H, F1A/M i F1G, po 3 kolejki lotów, każdy lot po 60 sekund.

W klasie modeli F1H wystartowało zaledwie 6 zawodników. Wygrała dzięki „maksowi” w trzeciej kolejce Roksana Gądek z Modelarni „Koliber” w Krośnie. Drugie miejsce z niedużą stratą zajął Dominik Królicki, a trzecie Gialuigi Terracciano. Na dalszych miejscach uplasowali się Szymon Fedak, Kamil Wota i Nikodem Kaliniecki.
W kategorii F1A/M do rywalizacji stanęło 5 zawodników. Bezkonkurencyjny okazał się Paweł Herbut z Sanoka, wykonał dwa loty maksymalne, a w trzecim stracił jedynie 5 sekund. Na drugim miejscu krośnieńska zawodniczka – Roksana Gądek. Miejsce trzecie z jedynie 1 sekundową stratą do poprzedniczki Bartosz Kiczorowski. Czwarty Oskar Mackiewicz, a piąty Nikodem Kaliniecki.
Kategoria F1G. 3 zawodników z Sanoka próbujących nieudolnie puszczać nieoblatane i nie wyważone modele z napędem gumowym. Czasy lotów mówią same za siebie. Wygrał Nikodem Kaliniecki uzyskując łączny czas 19 sekund. Na drugim miejscu Oskar Mackiewicz, a na trzecim Dominik Kaliniecki.

Jedną z rzeczy, która bardzo martwi jest słaba frekwencja i brak nowych zawodników. Druga to to, że spora część z tych przybyłych w ogóle nie miała doświadczenia czy nawet styczności z holowaniem szybowców. Szkolenie młodych modelarzy nie może ograniczać się tylko do budowy modeli, ale musi zawierać także treningi na lotnisku i wiedzę o podstawach regulacji modelu.

Wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani dyplomami.

Sędzią głównym był Michał Słyś, a kierownikiem zawodów Rafał Muchowski.

Bartosz Kiczorowski z Sanoka z modelem klasy F1A/M "Tukan"

Roksana Gądek z modelarni lotniczej "Koliber" w Krośnie

Gialuigi Terracciano z Sanoka.

Podium F1H Podium F1A/M Podium F1G
Podium F1H: 3. Gialuigi Terracciano, 1. Roksana Gądek, 2. Dominik Królicki,
4. Szymon Fedak, 5. Kamil Wota, 6. Nikodem Kaliniecki.
Podium F1A/M: 2. Roksana Gądek, 1. Paweł Herbut, 3. Bartosz Kiczorowski,
4. Oskar Mackiewicz, 5. Nikodem Kaliniecki
Podium F1G:
2. Oskar Mackiewicz, 1. Nikodem Kaliniecki, 3. Dominik Królicki.

Sorry:
- Please recheck your ID(s).
- If you are showing a private album, check that the "Retrieve Photos From" option is set to "User's Private Album" and that the Authorization Key is correct.

Wyniki z  zawodów:  Pobierz PDF