cze
3
2017

Młodzi Modelarze – Lotnicy na Start 2017

Młodzi Modelarze – Lotnicy na Start są regionalnymi zawodami organizowanymi w całej Polsce. Podsumowują całoroczne szkolenie w klubach i modelarniach lotniczych. Wyłonieni na nich zawodnicy są reprezentantami Aeroklubów Regionalnych na Mistrzostwach Polski w Gliwicach

Młodzi Modelarze – Lotnicy na Start są regionalnymi zawodami organizowanymi w całej Polsce. Podsumowują całoroczne szkolenie w klubach i modelarniach lotniczych. Mistrzostwa Aeroklubów Regionalnych to eliminacje do Mistrzostw Polski dla Juniorów Młodszych, które odbywają się corocznie w Gliwicach.

W Krośnie zostały rozegrane w sobotę 3 czerwca 2017. Pogoda bardzo przyjemna, ciepło, może zbyt mocne słońce, niezbyt silny wiatr. Rywalizacja odbywała się w klasach F1H, F1A/M, F1G, F1K i S6A. Co do liczby konkurencji, w których zawodnicy chcąc startować można zauważyć tendencję zwyżkową co cieszy. Niestety zawodników inaczej jakby się mogło wydawać – jest mniej. Sporo zawodników, którzy zajęli dobre miejsca w zeszłym roku już teraz się nie pojawiło, słomiany zapał? Szkoda.
Rozegrano trzy kolejki lotów z czasem maksymalnym 120 sekund. Do dyspozycji zawodników były 4 komisje sędziowskie, do czego przyczynili się: Andrzej Krupa, Zofia Ząbek, Józef Półchłopek, Tadeusz Jurczyk i Justyna Gądek.

Rozpoczęcie tegorocznych zawodów Młodzi Modelarze - Lotnicy na Start

W kategorii F1H rywalizowało 6 zawodników. Wygrał Dominik Królicki z Sanoka. Miejsce drugie i trzecie zajęli zawodnicy z Krosna – Bartosz Jakóbkiewicz z modelarni SP14 i Maciej Trygar z modelarni „Koliber”.

W F1A/M tylko 4 zawodników, wszyscy z Sanoka. Wygrał Nataniel Pietrusa, miejsce drugie zajął Damian Drwięga, a trzecie Dominik Królicki.

Kategoria F1G. Dwóch zawodników z Krosna i dwóch z Sanoka. Sanoczanie podobnie jak rok temu, nieprzygotowani, bez treningu, latali nieoblatanymi modelami. Wygrał Mateusz Trzemżalski, a miejsce drugie zajął Bartosz Jakóbkiewicz, obaj startujący pod okiem Czesława Trzemżalskiego. Miejsce trzecie przypadło Damianowi Drwięga.

Podium F1H: 2. Bartosz Jakóbkiewicz, 1. Dominik Królicki, 3. Maciej Trygar, 4. Nikodem Kaliniecki, 5. Mateusz Trzemżalski, 6. Gianluigi Terraciano  Podium F1A/M: 2. Damian Drwięga, 1. Nataniel Pietrusa, 3. Dominik Królicki, 4. Kaja Kaliniecka  Podium F1G: Bartosz Jakóbkiewicz, 1. Mateusz Trzemżalski, 3. Damian Drwięga, 4. Kaja Kaliniecka

W kategorii modeli F1K, napędzanych przez silnik zasilany gazem CO2 wystartowała trójka zawodników z Krosna. Zwyciężył Bartosz Jakóbkiewicz, miejsce drugie po ciężkiej walce i sporej ilości połamanych śmigieł zajęła Roksana Gądek, a miejsce trzecie Mateusz Trzemżalski.

Kategoria S6A, rakiet czasowych z taśmą hamującą. W sumie nie pamiętam kiedy ostatnio rozgrywana w Krośnie na Młodych Modelarzach, ale na pewno przynajmniej kilka lat temu. Wygrał Bartosz Jakóbkiewicz, przed Mateuszem Trzemżalskim.

Podium F1K: 2. Roksana Gądek, 1. Bartosz Jakóbkiewicz, 3. Mateusz Trzemżalski  Podium S6A: 2. Mateusz Trzemżalski, 1. Bartosz Jakóbkiewicz

W każdej z kategorii, gdzie wystartowało przynajmniej 3 zawodników zawodnicy otrzymali medale, a we wszystkich kategoriach dyplomy, aż do ostatniego miejsca.
Zawody w moim odczuciu odbyły się w fajnej atmosferze i mam nadzieję, że takie same odczucia mieli zawodnicy.

Sędzią głównym był Michał Słyś, a dyrektorem zawodów Henryk Krupa. Dyplomy wypisał Michał Śliwiński.

Podczas zawodów można było obserwować loty treningowe zawodników trudniących się kategorią F1A oraz loty latającego skrzydła Józefa Półchłopka, które mało co nie uciekło w noszeniu. To dla zachęcenia i zaciekawienia zawodników modelami swobodnie latającymi.

Młodzież z Krosna chcącą zacząć swoją przygodę z modelarstwem serdecznie zapraszamy do dwóch działających w Krośnie modelarni lotniczych. Jedna z nich znajduje się w SP14, a druga w budynku Aeroklubu na lotnisku.
Zainteresowanych zapraszam do kontaktu, pokieruję dalej.

Sorry:
- Please recheck your ID(s).
- If you are showing a private album, check that the "Retrieve Photos From" option is set to "User's Private Album" and that the Authorization Key is correct.

Wyniki z zawodów można pobrać tutaj:  Pobierz PDF