maj
19
2019

IV Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających Małych Form „Crosno Cup”

19 maja 2019 roku została rozegrana IV edycja Ogólnopolskich Zawodów Małych Form i Latających Skrzydeł „Crosno Cup”. Impreza ta jest zaliczana do cyklu zawodów Pucharu Polski […]

19 maja 2019 roku została rozegrana IV edycja Ogólnopolskich Zawodów Małych Form i Latających Skrzydeł „Crosno Cup”. W tym roku zawody Dużych Form pod tą samą nazwą zaplanowane są na inny termin. Impreza jest zaliczana do cyklu zawodów Pucharu Polski. Tym razem zawody odbyły się nie na lotnisku w Krośnie, a na zapasowym lotnisku w Łężanach. Pogoda na kilka dni przed zawodami była deszczowa, co spowodowało, że teren był mocno namoknięty. Dodatkowo trawa nie była w tym roku koszona, więc sięgała zawodnikom prawie do kolan, ale na szczęście nie była gęsta. Latać można było z powodzeniem.

Zawody ze względu na konieczność dojazdu zawodników z lotniska w Krośnie na miejsce startu oraz dopisanie do listy dodatkowych, niezarejestrowanych zawodników miały lekko opóźnione rozpoczęcie. Pierwsza kolejka rozpoczęła się o godzinie 9:45. Sędzia główny ogłosił trzy kolejki lotów, ze względu na niepewne prognozy pogody na popołudnie – burze i deszcz. We wszystkich kolejkach lotów czas lotu wynosił 120 sekund, czyli tyle ile maksymalnie jest przewidziane w lotach zasadniczych dla modeli klas F1H,G,K,J i S. W każdej z komisji sędziowskich przewidziany był jeden sędzia chronometrażysta. W kategorii F1J odlatano po trzy loty jeden za drugim, bez oczekiwania na rozpoczęcie kolejnych kolejek lotów, co chyba jest już można powiedzieć zwyczajem wśród tych zawodników.

Można odnieść wrażenie, że loty maksymalne mimo sprzyjającej pogody (wiatr 1-3 m/s) i noszeń termicznych nie należały do zbyt częstych. W klasie F1H junior + senior, w której sklasyfikowano 9 zawodników, rywalizacja zakończyła się bez dogrywek. Zwyciężył Stanisław Kubit z Gliwic, przed Filipem Badylakiem (Bochnia) i Leszkiem Kryszczukiem (Hrubieszów). Wśród juniorów młodszych rywalizowało tylko trzech zawodników. Wygrał z bardzo dużą przewagą Kacper Kaczmarek, przed Jakubem Wezgraj (obaj UKS „Jedynka” Hrubieszów), trzecie miejsce zajął reprezentant A. Poznańskiego – Damian Mąderek.

W klasie F1G junior + senior zwyciężył Stanisław Skibicki (Suwałki), przed Henrykiem Krupą (Krosno), który wykonał jeden lot zapoznawczy z tą kategorią modeli i zrezygnował z dalszych startów. Wśród juniorów młodszych rywalizowali młodzi zawodnicy z Suwałk. Zwyciężył najbardziej doświadczony Filip Rudziński. Miejsce drugie zajął Mateusz Kocimowski, a trzecie Radosław Szymanowski, dla tej dwójki stawiającej pierwsze kroki pod okiem instruktora S. Skibickiego zawody te były okazją do zebrania sporej ilości nowych doświadczeń.

Klasa F1K. W klasyfikacji junior + senior od poprzedniego sezonu wytworzyła się ostra i zacięta rywalizacja o pierwsze miejsca, na co dobrym przykładem jest chociażby zeszłoroczna, końcowa klasyfikacja Pucharu Polski. Rafał Wagner i Marek Kajdaniak zdobyli po komplecie trzech lotów maksymalnych i przystąpili do późniejszej dogrywki, którą wygrał pierwszy z nich. Trzecie miejsce przypadło Robertowi Mandziakowi, a cała trójka to reprezentancji A. Poznańskiego.
W juniorach młodszych zwyciężył Jakub Kasperski, miejsce drugie zajął Maksymilian Białkowski, a trzecie Damian Mąderek – cała trójka A. Poznański.

Kategoria F1J open zdominowana jest przez zawodników z Chrzanowa. Wygrał Jerzy Włodarczyk, który jako jedyny uzbierał komplet maksów. Drugie miejsce zajął Krzysztof Nieroda, a trzecie Patryk Straś.

W kategorii latających skrzydeł F1S zwyciężył z prawie dwukrotną przewagą Stanisław Kubit z Gliwic. Drugie miejsce zajął Paweł Wszołek, a trzecie Grzegorz Data. Niestety tym razem nie wystartowali doświadczeni w tej kategorii zawodnicy z A. Podkarpackiego – J. Półchłopek i T. Jurczyk.

Patrząc po wynikach co roku jakby ubywa zawodników, a w poszczególnych z kategorii dominują kluby, które się w nich wyspecjalizowały (no może z wyjątkiem kategorii F1H i F1S). Zakończenie zawodów odbyło się już na lotnisku w Krośnie, gdzie zostały wręczone dyplomy oraz drewniane statuetki dla zawodników, którzy zajęli miejsca na podium.

Dziękujemy Wam za przybycie i zapraszamy na zawody Dużych Form we wrześniu oraz na przyszłoroczną edycję Crosno Cup-u!

Wyniki zawodów:  Pobierz PDF