wrz
26
2015

Zakończenie Pucharu Polski 2015 w klasach mistrzowskich.

26.09.2015r. w Turbii podczas zakończenia i wręczenia medali 80 Mistrzostw Polski MSL F1ABC odbyło się oficjalne zakończenie Pucharu Polski 2015 modeli klas dużych form. Zawodnicy dość licznie zebrali się w sali w Aeroklubie Stalowowolskim. Nic dziwnego w końcu to 80 jubileuszowe Mistrzostwa Polski.
Wręczenie Pucharów odbyło się 3 tygodnie po ostatnich zawodach zaliczanych do tego cyklu.
Zakończenie Pucharu Polski.

Tegoroczne zawody Pucharu Polski Dużych Form:
22.08 – VI Kietrz Cup – Pilszcz/Kietrz
23.08 – Racibórz Cup – Pilszcz/Kietrz
05.09 – XIII Memoriał Romana Straburzyńskiego – Turbia/Stalowa Wola.

Od tego sezonu punktacja Pucharu Polski obejmuje wszystkich zawodników, a z niej wyłaniania jest osobna klasyfikacja juniorów. Dzięki temu każdy junior może spróbować swoich sił w rywalizacji z seniorami.

F1A

W tym roku w każdej z edycji zawodów Pucharu Polski F1A na najwyższym stopniu podium stał jakiś krośnianin. Chyba dość dawno nie mieliśmy tak udanego sezonu. Po zawodach Racibórz Cup i wygranej Roksana Gądek była na prowadzeniu. Michał Śliwiński dzięki zwycięstwu w Kietrz Cup był na trzeciej pozycji.
Puchar Polski zdobył jednak Kamil Halicki. W Stalowej Woli wygrał Henryk Krupa z Krosna i dzięki temu wskoczył na drugie miejsce w punktacji. Trzecie miejsce zajął Jakub Jaraczewski. Roksana Gądek spadła na 4-te miejsce. Pozostali krośnianie też wysoko: Michał Sliwiński na 5-te. Michał Słyś uzyskał pozycję 9-tą, a Mateusz Kopacz 13-stą. Dobre miejsca, wszystkie w pierwszej części stawki 33 zawodników.
To był dobry sezon dla krośnian. Chyba najlepszy od co najmniej kilku lat. Jeśli chodzi o Puchar Polski seniorów to dawno nie mieliśmy tak dobrych wyników w poszczególnych zawodach jak i klasyfikacji końcowej. Dobre miejsca zajęliśmy także w rankingu Kadry Narodowej.

F1A junior

Wszystkie zawody Pucharu Polski F1A w klasyfikacji juniorów wygrała Roksana Gądek z Krosna i tym samym bezapelacyjnie wygrała Puchar Polski pokonując 11 pozostałych zawodników. Reprezentantka Aeroklubu Podkarpackiego zdobyła 151 punktów, co dało jej aż 50 punktów przewagi nad Filipem Badylakiem z Bochni. Na miejscu trzecim uplasowała się Iwona Olewnik z Kutna. Seweryn Nowaczyk z Bydgoszczy, pomimo drugiego miejsca w Stalowej Woli odpadł z rywalizacji o podium Pucharu Polski z powodu nie wystartowania w zawodach w Kietrzu.
Roksana Gądek z Krosna zdobyła Puchar Polski 2015 w kategorii F1A junior.

Krośnieńska zawodniczka dzięki dobrym startom w zawodach Kietrz Cup i Racibórz Cup zajmuje najwyższe miejsce wśród Polaków w tegorocznym Pucharze Świata – zarówno juniorów (30 miejsce), jak i seniorów (191).
Uczęszcza na zajęcia do modelarni „Koliber” przy Aeroklubie Podkarpackim w Krośnie. Szkolenie przechodzi głównie pod okiem instr. Henryka Krupy. To jej drugi sezon latania zawodniczego. Przed nią 4 sezony w juniorach. W tym roku jest na pierwszym miejscu w rankingu kadry narodowej – daje jej to pewne miejsce w reprezentacji Polski na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata juniorów modeli klas F1ABP w Macedonii.
Na podium klasyfikacji końcowej Pucharu Polski stanęły dwie dziewczyny – takiej sytuacji w Pucharze Polski F1A chyba jeszcze nie było? Może w F1B?

Podium Pucharu Polski - F1A  Podium Pucharu Polski - F1A junior
Podium F1A: 2. Henryk Krupa, 1. Kamil Halicki, 3. Jakub Jaraczewski
Podium F1A junior: 2. Iwona Olewnik, 1. Roksana Gądek, 3. Filip Badylak (nieobecny)

F1B

Do walki o Puchar Polski stanęło 16 zawodników i zawodniczek. Dzięki zwycięstwu w Stalowej Woli Puchar Polski wygrał Adam Krawiec z Gliwic, który aktualnie jest na drugim miejscu w Pucharze Świata! Stanisław Skibicki z OSiR Suwałki zajął drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium stanął junior z Gliwic – Dawid Lipski.

F1B junior

Rywalizację w Pucharze Polski F1B juniorów w tym roku podjęło tylko 5 zawodników i zawodniczek. Wygrał ze sporą przewagą Dawid Lipski z Gliwic – zajmuje też najlepsze wśród Polaków miejsce w Pucharze Świata – czwarte. Na miejscu drugim Bartłomiej Bilewicz z Suwałk (9 w PŚ). Trzecia Zofia Zdancewicz – także z OSiR Suwałki (10 w PŚ).

Podium Pucharu Polski - F1B  Podium Pucharu Polski - F1B junior
Podium F1B: 2. Stanisław Skibicki, 1. Adam Krawiec, 3. Dawid Lipski
Podium F1B junior: 2. Bartłomiej Bilewicz (na zdjęciu Natalia Bilewicz), 1. Dawid Lipski,
3. Zofia Zdancewicz (na zdjęciu Anna Krzywicka)

F1C

Na zawodach w Stalowej Woli Jerzy Włodarczyk z Chrzanowa i Edward Burek z Mielca walczyli o pierwszą pozycję w Pucharze Polski. Więcej punktów zdobył Włodarczyk i tym samym wygrał Puchar Polski. Mariusz Gąsiorowski z Chrzanowa dzięki wygranej w Turbii wskoczył na miejsce trzecie. Sklasyfikowano 7 zawodników.

Podium Pucharu Polski - F1CPodium F1C: 2. Mariusz Gąsiorowski (na zdjęciu Patryk Straś),
1. Jerzy Włodarczyk, 3. Edward Burek

Puchar Polski w klasie F1P nie odbył się ze względu na zbyt małą liczbę zawodników, a w F1Q odbyło się tylko dwoje zawodów zaliczanych do PP – a minimum to trzy.

Punktacja końcowa Pucharu Polski 2015 w klasach F1A, F1B i F1C zestawiona przez Pana Adama Kopacza dostępna tutaj: (klik), oraz poniżej.