17
2016
81 Mistrzostwa Polski F1ABC w Stalowej Woli
Tegoroczne Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających odbyły się w na Lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi.
Drużyna Aeroklubu Podkarpackiego została Mistrzem Polski, a Michał Słyś zdobył indywidualnie tytuł II Wice Mistrza Polski.
Mistrzostwa Polski to najważniejsze zawody w ciągu sezonu. Start w nich gwarantuje rywalizację w szerokim gronie i zmierzenie się z najlepszymi zawodnikami w kraju, którzy na nich pojawia się zazwyczaj w komplecie.
Pojedyncza impreza, za którą można zdobyć sporo punktów do przyszłorocznej Kadry Narodowej, a mała strata w choćby jednym locie, często wyklucza z rywalizacji o dobre miejsce.
W tym roku 81. Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających klas F1A,B,C znów w Stalowej Woli; miejsce dobre, lotnisko przyjemne, choć nie zbyt duże, dodatkowym atutem np. dla krośnieńskich zawodników jest to, że mamy do Turbi w miarę niedaleko… Czyli ogólnie jak najbardziej na plus.
Sobota 17 września, po przyjeździe na lotnisko około godziny 7 widać już sporo trenujących zawodników. Początek pierwszej kolejki zaplanowany na godzinę 8. Miejsce startu rozłożone już sporo wcześniej, w miejscu najlepszym według organizatorów i prognoz pogody, które posiadają. Wschodni wiatr podczas zawodów pokazał jednak, że linia startu mogłaby być przesunięta bardziej w stronę północno-wschodniego rogu lotniska.
Pierwsza kolejka na 240 sekund, następne trzy na 180, ostatnia mimo mocnego wiatru na 240. Co jak co organizatorzy, nie oszczędzają tu zawodników. Kolejki po 55 minut + 5 minutowe przerwy.
F1A.
W rywalizacji o tytuł Mistrza Polski udział wzięło 35 zawodników. Krośnianie przydzieleni przez organizatora do dwóch komisji. Skład krośnieńskiej ekipy: Robert Kopacz, Henryk Krupa, Henryk Czekański, Mateusz Kopacz, Michał Śliwiński, Michał Słyś, Roksana Gądek oraz pomocnicy: Alina Kopacz, Izabela Rogala. Maciej Krupa i Justyna Gądek pełnili tego dnia funkcję chronometrażystów. Już od kilku lat najliczniej przyjeżdżający klub na te zawody!
Pierwsza kolejka, lekki wiaterek i mizerne noszenia, zgodnie zresztą z oczekiwaniami, „leniwa” pogoda przed zapowiadanym na wieczór/noc deszczem. Loty maksymalne wykonuje jedynie 8 zawodników, w tym dwójka reprezentantów Aeroklubu Podkarpackiego. Pozostali gubią gdzieś pojedyncze sekundy, lub całe długie minuty.
Druga kolejka, noszenia jakby silniejsze i występujące częściej, ale wiatr już nieco mocniejszy. Więcej osób wykonuje loty maksymalne. Po tej kolejce z kompletem maksów zostaje już jedynie 4 osoby, w tym Michał Śliwiński z Krosna. Michał Słyś, który miał w pierwszej kolejce 240, teraz traci 14 sekund pomimo machania koszulką pod modelem i prób ratowania sytuacji, chyba zbyt późno podjętych. Kolejka nie zbyt szczęśliwa dla krośnian, bo maksa robi jeszcze tylko Henryk Krupa, reszta niestety dość słabo.
Trzecia kolejka, warunki robią się przyjemniejsze, ale dalej trudne; noszenia bywają zdradliwe, szczególnie gdy model trafi na jego skraj. Taka sytuacja przydarzyła się Michałowi Śliwińskiemu, przez co stracił szansę na dogrywkę. Kolejka, w której poprzewozili się najpewniejsi zawodnicy z całej stawki. Z kompletem zostaje jedynie junior Piotr Wielosz-Hałasa z Hrubieszowa; teraz wystarczy, aby utrzymał prowadzenie do końca i wygra bez dogrywki, w której mógłby polec.
Czwarta kolejka to walka o utrzymanie aktualnych pozycji i nadzieja na to, że przeciwnicy spadną niżej. Modele lądują najczęściej poza lotniskiem, w kapuście, krzakach lub na jakimś drzewie, wiatr mocniejszy i jest coraz niebezpieczniej. Trójka naszych zawodników, będąca w czołówce, wykonuje loty maksymalne i utrzymuje swoje miejsca.
Piąta kolejka, rzut okiem na tablicę wyników, jest dobrze, lot maksymalny i Michał Słyś będzie na podium, a dwóch kolejnych krośnian w najgorszym wypadku zaraz za nim. Lot na 240 sekund, który początkowo przy tym wietrze wydaje się być niedowierzaniem staje się rzeczywistością. Modele w większości daleko za lotniskiem, gdzieś między domami na wiosce. Krążenie na haku może przysporzyć sporych trudności, szczególnie podczas mocniejszych porywów wiatru. Roksana Gądek lecąca jako pierwsza w swojej komisji czeka przed startem dość długo, na tyle, że pozostałym zawodnikom zostawia lekko ponad 20 minut na start. Drugi leci Michał Śliwiński i wykonuje lot maksymalny. Michał Słyś jako trzeci, około 5 minut przed końcem kolejki, silne noszenie, model bardzo wysoko, pewne 240 sekund. W komisji obok swoje loty wykonują pozostali krośnieńscy zawodnicy: Henryk Krupa, Robert Kopacz, Mateusz Kopacz i Henryk Czekański, w nieco mniej stresującej atmosferze.
Rywalizacja w kategorii F1A kończy się tym razem bez dogrywek, wygrywa Piotr Wielosz-Hałasa, wykonując pięć lotów maksymalnych, latając „z gwoździa”, obserwując starty innych zawodników identyfikuje noszenia termiczne. Wice-Mistrzem zostaje Krzysztof Stężalski z Brzegu, a drugim Wice-Mistrzem Polski Michał Słyś reprezentant Aeroklubu Podkarpackiego!
Pozostali krośnieńscy zawodnicy również wysoko: Michał Śliwiński na miejscu czwartym, Henryk Krupa piąty, Henryk Czekański – 10, Roksana Gądek – 15, Mateusz Kopacz –16, a Robert Kopacz – 24.
W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna Aeroklubu Podkarpackiego (w składzie: Michał Słyś, Michał Śliwiński, Henryk Krupa) i tym samym obroniła tytuł Mistrza Polski sprzed roku. Drugie miejsce zajmuje SMO Feniks Brzeg (Krzysztof Stężalski, Jakub Jaraczewski, Dariusz Stężalski), a trzecie Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych (Dariusz Dradra, Czesław Ziober, Stanisław Bolko).
Wyniki ciekawe, warte prześledzenia, sporo utytułowanych zawodników poza pierwszą dziesiątką z zeszłoroczni Mistrzami włącznie. Tegoroczna kadra narodowa poza podium. Sporo niespodzianek. Może winowajcą są też trudne warunki. Które od Kietrza z zawodów na zawody są coraz bardziej wymagające, aż strach myśleć jaka pogoda będzie na Norbi Cupie w połowie października.
Niektórzy zawodnicy widać, że mocno zestresowani jakby pierwszy raz byli na zawodach, bez powodu wyzywają innych zawodników np. „od głąbów” co ani nie jest miłe, ani chyba zbyt fair play? Atmosfera dość nerwowa, mimo że tak bywa w ogniu rywalizacji, niektórych zachowań to nie usprawiedliwia.
F1B.
A dlaczego tak? Z prostego powodu, po prostu krzykiem nie da się nic załatwić. Warto się zastanowić jakie to niesie ze sobą skutki i dlaczego z takim nastawieniem zawodników, jest coraz mniej osób mających chęci do organizacji zawodów. I nikogo nie obrażając, chętnie wybrałbym się w przyszłym roku na jakieś zawody zorganizowane przez jakiegokolwiek z tych zawodników, choćby Puchar Polski. Pewnie takiej okazji mieć nie będę z wiadomych względów.
Co do samej rywalizacji, to do dogrywki przechodzi 6 osób, które wykonało dwa loty po 180 sekund.
Dogrywka wieczorem, wiatr jeszcze dość mocny, ale lepiej nie będzie. Start z poza lotniska z wału przeciwpowodziowego przy Sanie. Lot na 360 sekund, 10 minut czasu na start.
Wygra ten, którego model później schowa się za drzewami. Sędziowie wyposażeni w lornetki bacznie śledzą modele. Zawodnicy posiadający migającą diodę – blinker będą lepiej widoczni pod koniec lotu.
Wygrywa lecący „krótkim” modelem Stanisław Skibicki. Adam Krawiec uzyskuje czas 312 sekund, 6 sekund mniej od zwycięzcy. Trzecie miejsce przypada Andrzejowi Poczobutowi.
W klasyfikacji drużynowej wygrał OSiR w Suwałkach (Bartłomiej Bilewicz, Natalia Bilewicz, Stanisław Skibicki), drugie miejsce zajęła drużyna Aeroklubu Białostockiego (Daniel Cimochowski, Andrzej Łukaszewicz, Andrzej Poczobut), a trzecie GSML (Adam Krawiec, Tomasz Lipski, Dawid Lipski).
F1C.
Żaden z 8 startujących zawodników nie wykonał kompletu lotów maksymalnych. Dużą zasługę oprócz pogody ma tutaj skrócenie lotu silnikowego z 5 do 4 sekund. Sezon zawodów na nowych zasadach pokazał jak dużo to zmieniło i pozwoliło zminimalizować liczbę dogrywających się modelarzy.
Najmniejszą stratę bo tylko (aż?) 30 sekund zaliczył Marek Roman i dzięki temu zdobył tytuł Mistrza Polski w kategorii F1C. Drugie miejsce zajął Mariusz Gąsiorowski, a trzecie z minimalną stratą do porzednika (2 sek.) Edward Burek.
W klasyfikacji drużynowej zwyciężył oczywiście MOKSIR Chrzanów, jedyny z klubów posiadający trzech zawodników. Miejsce drugie GSML, a trzecie Aeroklub Warszawski.
Zawody w Stalowej lubię także i te mi się podobały, ale to tylko moje odczucie. Każdy zawodnik na podium w klasyfikacji indywidualnej oprócz medalu AP i dyplomu otrzymał także statuetkę. W klasyfikacji drużynowej zawodnicy otrzymali także ładne i solidne medale AP. Tutaj wypada pochwalić organizatorów.
Napis na tylnej stronie medalu wypalony laserem, wygląda ładnie, niestety efekt psuje to jaki napis jest tam umieszczony… „1 miejsce” na Mistrzostwach Polski? Zdecydowanie lepiej brzmiało by „Mistrz Polski” skoro taki tytuł się wywalczyło, taka sama sytuacja na dyplomach.
Dobry wynik zawodników Aeroklubu Podkarpackiego. W klasyfikacji drużynowej obroniony tytuł Mistrza Polski sprzed roku – tu myślę, że bez niespodzianek, już od kilku lat jesteśmy gdzieś przy początku stawki i to dość licznie.
Wreszcie po 6 latach przerwy (2009 – Henryk Krupa – brązowy medal) jednemu z krośnieńskich zawodników udało się stanąć na podium w klasyfikacji indywidualnej. Michał Słyś II Wice Mistrzem Polski w kategorii F1A na rok 2016. Michał Śliwiński można powiedzieć że III Wice Mistrzem, a Henryk Krupa IV-tym 🙂
Wszystkie modele przywieźliśmy ze sobą z powrotem pomimo licznych lądowań poza lotniskiem, czasem dość daleko.
Fot. Izabela Rogala:
- Please recheck your ID(s).
- If you are showing a private album, check that the "Retrieve Photos From" option is set to "User's Private Album" and that the Authorization Key is correct.
Poniżej pozwalam sobie zamieścić listę medalistów Mistrzostw Polski w klasie F1A od 1956 roku.
Autorem opracowania jest Henryk Urban.
Źródło: http://www.mlik.pl/forum/viewtopic.php?t=1088
„W nawiasach są czasy lotu dodawane do pierwszego lotu ,taka mała dogrywka 180s +(60)s=240s taki lot był w 1 kolejce.”
1956 1.Stanisław Grzywa 542 2.H.Kozłowski 542 3.T.Gałaszewski 423
1957 1.Wiesław Jakubowski 745 2.Roman Straburzyński 685 3.Sławomir Burski 633
1958 1.Antoni Sulisz 739 2.R.Fidala 673 3.M.Krzyżan 644
1959 1.Bruno Haase 780 2.Antoni Sulisz 757 3.Stefan Jurczeniak 750
1960 1.Bruno Haase 1356 2.Józef Benedikt 1316 3.Tadeusz Kowal 1202
1961 1.Józef Benedikt 1522 2.Stefan Różycki 1480 3.Antoni Sulisz 1478
1962 1.Edward Trzopek 1505 2.Teofil Sikora 1412 3.I.Segała 1388
1963 1.Stefan Jurczeniak 900 2.Antoni Sulisz 885 3.Teofil Sikora 869
1964 1.Antoni Sulisz 900 2.G.Marciniak 879 3.Edward Trzopek 839
1965 1.Antoni Sulisz 1696 2.Engelbert Stebel 1550 3.Jerzy Drozd 1443
1966 1.Stefan Jurczeniak 853 2.Gerard Wojszczak 848 3.Lech Kamionka 847
1967 1.Stefan Jurczeniak 855 2.Engelbert Stebel 820 3.Józef Wojtek 811
1968 1.Antoni Sulisz 1222 2.Paweł Czerny 1218 3.Stefan Jurczeniak 1160
1969 1.Stanisław Wilusz 853 2.Roman Gołubowski 805 3.Leszek Struniawski 801
1970 1.Stanisław Lipiński 1091 2.Antoni Sulisz 972 3.Wiesław Pastuszak 950
1971 1.B.Wieńczyk 875 2.Antoni Sulisz 874 3.Józef Monkiewicz 869
1972 1.Stanisław Lipiński 789 2.Henryk Kapuściński 732 3.Stanisław Kubit 708
1973 1.Wiesław Korczak 1126 2.Antoni Sulisz 1103 3.Andrzej Worobiow 1088
1974 1.Wiesław Korczak 1131 2.Antoni Sulisz 1126 3.Józef Bobowski 1118
1975 1.Wiesław Korczak 1135 2.Antoni Sulisz 1127 3.W.Sobania 1118
1976 1.Roman Gołubowski 1222 2.Tadeusz Kamiński 1209 3.Stanisław Kubit 1198
1977 1.Jerzy Banasiuk 1260 2.Zbigniew Lenartowicz 1246 3.Stanisław Kubit 1239
1978 1.Andrzej Fiłończuk 1260 2.Stanisław Kubit 1227 3.Jerzy Banasiuk 1214
1979 1.Janusz Chomicz 1260+240+300+360 2. Stanisław Kubit 1260+240+300+170 3.Roman Gołubowski 1260+240+119
1980 1.Zbigniew Lenartowicz 1260+240+300 2.Jean Claude Droździk 1260+240+230 3.Franciszek Kańczok 1260+240+178
1981 1.Roman Gołubowski 1260 2.Andrzej Fiłończuk 1245 3.Jean Claude Droździk 1232
1982 1.Stanisław Kubit 1181 2.Jean Claude Droździk 1172 3.Piotr Zajdel 1162
1983
1984 1.Krzysztof Stężalski 1184 2.Roman Gołubowski 1134 3.Wiesław Pastuszak 1108
1985
1986 1.Stefan Jurczeniak 1260+238 2.Stanisław Kubit 1260+226 3.Roman Gołubowski 1260+222
1987 1.Stanisław Kubit 891 2.Roman Gołubowski 888 3.Krzysztof Stężalski 845
1988 1.Stanisław Kubit 1260+240 2.Czesław Ziober 1260+239 3.Stefan Jurczeniak 1237
1989 1.Dariusz Stężalski
1990 1.Jerzy Juraszek 766 2.Dariusz Stężalski 751 3.Krzysztof Stężalski 710
1991 1.Dariusz Dradra 1260+240+202 2.Dariusz Stężalski 1260+240+201 3.Mariusz Urban 1260+240+172
1992 1.Mariusz Kryszczyński 1260+240 2.Piotr Jurkowski 1260+212 3.Jerzy Juraszek 1260+196
1993 1.Stanisław Kubit 1193 2.Mariusz Urban 1089 3.Czesław Ziober 1081
1994 1.Stanisław Kubit 1260+300+162 2.Adam Siama 1260+300+101 3.Wojciech Krupa 1260+240
1995 1.Henryk Urban 1260+300+192 2.Stanisław Kubit 1260+300+189 3.Jerzy Juraszek 1260+231
1996 1.Dariusz Stężalski 840+120+120 2.Stanisław Kubit 840+120+100 3.Roman Gołubowski 840+115
1997 1.Stanisław Kubit 1260+108 2.Zbigniew Paterek 1260+90 3.Grzegorz Kosior 1260+80
1998 1.Mariusz Urban 1177 2.Henryk Urban 1165 3.Leszek Stawecki 1077
1999 1.Stanisław Kubit 1080+93 2.Dariusz Stężalski 1080+84 3.Dariusz Dradra 1050
2000 1.Jerzy Juraszek 1211 2.Dariusz Stężalski 1181 3.Jakub Jaraczewski 1088
2001 1.Jerzy Juraszek 2.Dariusz Stężalski 3.Krzysztof Stężalski
2002 1.Stanisław Kubit 1281 2.Jan Kurgan 1228 3.Wojciech Siódmok 1154
2003 1.Czesław Ziober 1048 2.Konrad Lajszner 1029 3.Stanisław Kubit 1023
2004 1.Stanisław Kubit 1260(60)+92 2.Krzysztof Lehman 1260(60)+75 3.Oskar Bolko 1260(42)
2005 1.Stanisław Kubit 1260(60) 2.Dariusz Dradra 1260(57) 3.Wiesław Moj 1260(48)
2006 1.Wojciech Siódmok 1140 2.Norbert Suwała 1103 3.Kosma Huber 945
2007 1.Krzysztof Tarka 840+226 2.Kamil Halicki 840+208 3.Waldemar Mroczek 840+183
2008 1.Jakub Jaraczewski 660 2.Roman Gołubowski 631 3.Stanisław Kubit 586
2009 1.Czesław Ziober 840+300 2.Łukasz Halicki 840+274 3.Henryk Krupa 840+269
2010 1.Kamil Halicki 1140+270 2.Tomasz Izydorczyk 1140+182 3.Dariusz Stężalski 1140+131
2011 1.Dariusz Dradra 840+240 2.Czesław Ziober 840+220 3.Kamil Halicki 840+211
2012 1.Grzegorz Data 930 2.Krzysztof Stężalski 921 3.Kamil Halicki 904
2013 1.Kamil Halicki 1140 2.Dariusz Dradra 1116 3.Jakub Jaraczewski 1115
2014 1.Stanisław Kubit 1290+251+275 2.Jakub Jaraczewski 1290+251+262 3.Jan Kurgan 1290+246
2015 1.Dariusz Stężalski 600+114 2.Bartłomiej Modrzejewski 600+85 3.Jakub Jaraczewski 600+48
2016 1.Piotr Wielosz-Hałasa 1020 2. Krzysztof Stężalski 1011 3. Michał Słyś 1006
________________
Opublikowano: 2016-10-03, 18:47:30