kw.
10
2016

Puchar Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach

10.04.2016r. odbyły się pierwsze w tym sezonie Zawody Małych Form i Latających Skrzydeł – „Puchar Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach”. Rywalizacja przebiegała w klasach F1H, F1G, F1K oraz F1S jako zawody zaliczane do punktacji Pucharu Polski i w klasach F1J, F1Q/M junior młodszy i F1A/M jako Zawody Ogólnopolskie.

Z Krosna w zawodach wzięło udział 6 zawodników i startowali w 3 klasach modeli. Fatalne prognozy pogody były powodem rozważań nad rezygnacją z wyjazdu naszej ekipy. Jako, że rzadko rezygnujemy, to na zawodach pojawili się wszyscy z planowanego składu. Po przyjeździe deszcz, mgła, wiatr 2-4 m/s temperatura 6 – 7 oC – nie napawało to optymizmem.
Według planu zawody miały rozpocząć się o godz. 10, faktycznie miało to miejsce o 11:00. Ogłoszono 3 kolejki po 1,5 godz. Czas lotu 90 sekund. Niektórzy z zawodników startowali w 3 klasach, więc lekko nie było. Średnio po 10 zawodników w komisji (realnie licząc) czyli delikatnie mówiąc – sporo. Wychodziło po 9 minut za zawodnika – przygotowanie, start i lot – trochę mało.
Częste lekkie opady deszczu przechodzące w mżawkę i wiatr słabnący do 1 m/s, by znów za chwilę osiągnąć 4 m/s – warunki trudne, wszyscy przemarznięci, szczególnie młodzież – wyniki mówią same za siebie. Pogody niestety się nie wybiera – prawdopodobnie z powodu tej nie przyjechało sporo zawodników – szczególnie w F1J.

F1H

W kategorii wiekowej junior młodszy wystartowało dwóch zawodników z Aeroklubu Podkarpackiego – modelarni lotniczej „Koliber”. Wśród 14 zawodników najlepszy okazał się Michał Krężel z Mielca. Drugie miejsce zajął Maciej Kulawik z Aeroklubu Poznańskiego. Maciek Trygar z Krosna lata trochę nerwowo i w konsekwencji w panujących warunkach tylko, lub aż trzecie miejsce. Roksana Gądek w pierwszej kolejce popełnia poważny błąd – w dobrym noszeniu wypuszcza model z holem. W drugiej próbie robi dokładnie to samo dodatkowo nie trafia w noszenie (mając max-a wygrywa – ale to tylko gdybanie…).
W seniorach (junior + senior) sporo zawodników było blisko stanięcia do dogrywki, w końcu 3 kolejki na 90 sekund to „nic wielkiego”. Waldemar Mroczek w ostatniej kolejce w pierwszej próbie ląduje awaryjnie uszkadzając model. Po szybkiej naprawie i podjęciu drugiej próby powtarza się sytuacja z pierwszej w konsekwencji 0 i brak szansy na dogrywkę. Do dogrywki staje jedynie dwóch zawodników z kompletem punktów – Henryk Krupa z Krosna oraz Wojciech Dziurzyński z Leszna. Henryk w dogrywce wyczekując dobry moment leci jako pierwszy, chwilę po nim leci Wojtek, którego model traci wysokość lekko „pompując”. Krupa odpala RDT będąc pewnym wygranej. Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Modrzejewski z Kutna ze stratą 8 sekund w pierwszej kolejce. Drugi z Krośnian startujących w tej kategorii wiekowej – Józef Półchłopek zajął miejsce siódme. W tej kategorii wiekowej sklasyfikowano 12 zawodników.

Podium F1H junior młodszy: 2. Maciej Kulawik 1. Michał Krężel, 3. Maciej Trygar (Krosno)   Podium F1H senior: 2. Wojciech Dziurzyński, 1. Henryk Krupa (Krosno), 3. Grzegorz Data

F1G

W juniorach młodszych 4 zawodników, czyli minimalna ilość do zaliczenia tych zawodów do Pucharu Polski. Całe podium obstawili zawodnicy z OSiR w Suwałkach. Wygrała Julia Rypińska, drugie miejsce zajął Filip Rudziński, a trzecie Grzegorz Truchan.
W kategorii junior+senior, wśród 7 zawodników, tym razem wygrał Tomasz Lipski z Gliwic, drugie miejsce zajął Stanisław Skibicki z Suwałk. Trzecie miejsce uzyskał Jacek Żurowski – GSML.

F1K

W juniorach młodszych wśród 7 zawodników najlepszy okazał się Paweł Dudiak, wygrał z Mateuszem Wertyporochem i Jakubem Wiśniewskim. Wszyscy zawodnicy to modelarze z Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych.
W seniorach wygrał Roman Sowa z Gliwic, drugie miejsce zajął Marek Kajdaniak z Poznania. Zawodnicy Ci rywalizowali w dogryce w trudnych warunkach, zresztą wyniki mówią same za siebie. Trzecie Tomasz Lipski również z Gliwic. Jedyny krośnieński zawodnik w tej kategorii – Maciej Bęben zajął miejsce czwarte ze sporą stratą do podium – braku przygotowania i treningu nie da się oszukać.

F1S

W latających skrzydłach wygrał Stanisław Kubit z Gliwic. Na drugim miejscu uplasował się krośnianin Józef Półchłopek. Trzeci Grzegorz Data z Bochnia.
Pozostali z reprezentantów Aeroklubu Podkarpackiego: Tadeusz Jurczyk na miejscu czwartym – gdyby nie zepsuty pierwszy lot miałby szansę na sporo lepszy wynik. Maciej Bęben w drugim locie uderza w ziemię łamiąc bagnet ustalający i traci szansę na dobry wynik, mimo drugiego miejsca po pierwszej kolejce, ostatecznie zajmuje ostatnie miejsce.

Podium F1S: 2. Józef Półchłopek (Krosno), 1. Stanisław Kubit, 3. Grzegorz Data

F1J

Ciekawa kategoria modeli z napędem spalinowym. Nie dojechali zawodnicy z Chrzanowa, więc Edward Burek z Mielca był zmuszony rywalizować sam ze sobą. Wykonał 3 loty i wygrał. Z powodu braku minimalnej liczby zawodników (4), zawody w tej kategorii nie zostaną zaliczone do Pucharu Polski.

F1A/M

Rywalizacja odbywała się także w kategorii małych szybowców typu jaskółka, tukan – czyli F1A/M. Kategoria głównie dla najmłodszych modelarzy, będąca również fajną zabawą dla instruktorów – seniorów.
W juniorach młodszych wygrał Michał Wszołek z Bochni, drugie miejsce zajął Szymon Bankiewicz z Gliwic, a trzecie Adam Roś z Leszna.
W seniorach zwyciężył Czesław Ziober, przed Jackiem Żurowskim i Stanisławem Kubitem.
W kategorii tej wyłoniono również klasyfikację drużynową. Każda drużyna musiała składać się z jednego seniora (instruktora) i dwóch juniorów młodszych. Najlepszy okazał się Aeroklub Leszczyński, drugie miejsce zajęło Małopolskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych w Bochni, a trzecie GSML.

F1Q/M

Zawody Ogólnopolskie objęły także rywalizację w F1Q/M, w kategorii junior młodszy. Jest to nowa kategoria, w której rywalizacja odbywa się dopiero drugi rok. Ma na celu popularyzację i łatwiejszy start młodych zawodników, a zarazem przygotowanie do startów w kategorii modeli z napędem elektrycznym F1Q. Wystartowało 8 zawodników, niestety wszyscy z Gliwic i póki co nie widać jeszcze większego zainteresowania tą kategorią w innych klubach modelarskich. Wygrał Adrian Pogonowski, drugie miejsce zajął Jakub Wiśniewski, trzecie Krzysztof Kijas.

Wyniki z zawodów można zobaczyć i pobrać tutaj: Pobierz PDF

Artykuł powstał na podstawie relacji Henryka Krupa, zdjęcia także są jego autorstwa.

Sorry:
- Please recheck your ID(s).
- If you are showing a private album, check that the "Retrieve Photos From" option is set to "User's Private Album" and that the Authorization Key is correct.