maj
9
2015

Salonta Cup & Szabó Miklós Memorial w Saloncie

9.05.2015r. odbyły się zawody Pucharu Świata Modeli Swobodnie Latających Salonta Cup zorganizowane przez Federację Sportów Lotniczych w Rumunii oraz dzień później Szabó Miklós Memorial Contest zorganizowane przez Węgierską Federację Sportów Lotniczych. Rywalizacja odbywała się  w kategoriach F1A, F1B, F1C, F1Q oraz dodatkowo rozegrane zostały w obu dniach zawody EuroChallenge F1H.

Salonta Cup

Pogoda ładna słońce od rana, do końca 4 kolejki wiatr od 0 do 2 m/s. Później wzmaga się do 4-6 m/s.

W F1A na starcie 85-ciu zawodników, w tym 13-stu juniorów. Do dogrywki staje 28-miu. Wygrywa Frederic Aberlenc  przed Szilárd`em Szijjartó i Per`em Findahl`em.  Jedyny z polskich zawodników w tej kategorii – Henryk Krupa na miejscu 50-tym.

W F1B na 44 zgłoszonych zawodników, 9 z Polski. 2/3 ze startujących zawodników kwalifikuje się do dogrywki. Wygrywa Viktors Rosonoks, przed Edvard`em Dag Larsen, na miejscu trzecim Adam Krawiec!
Zofia Zdancewicz z Suwałk (junior), drugi start w życiu w zawodach Pucharu Świata kończy na bardzo wysokim 6-tym miejscu wśród seniorów,  oraz zarazem drugim wśród juniorów. Zaraz za nią, na miejscu siódmym,  instruktor modelarni OSiR w Suwałkach – Stanisław Skibicki. Pozostali z Polaków: Andrzej Poczobut -10, Dawid Lipski -24 oraz 4 wśród juniorów, Andrzej Łukaszewicz -26, Bartłomiej Bilewicz -27 i  5 w juniorach, Tomasz Lipski -30, Kacper Łukaszewicz -35 i 7 w juniorach.

W F1C Marek Roman zajął miejsce trzecie, przegrał z Volodymyr`em Sychov`em i Jyri`m Roots`em. Mariusz Gąsiorowski na miejscu czwartym. Jerzy Włodarczyk -8, Edward Burek -9. Do dogrywki stanęła połowa ze stawki zawodników.

Salonta Cup - podium F1A junior   Salonta Cup - podium F1B junior
Podium F1A junior i F1B junior.

Memoriał Szabó Miklós

W drugim dniu mniej słońca, pod lekką chmurką i wiatr podobny, tyle, że z większymi podmuchami, pod koniec 4 kolejki w porywach do 10 m/s. Po czwartej kolejce przerwa ze względu na burze, które trwają na tyle długo, że po mitingu zapada decyzja – koniec rundy zasadniczej po 4 kolejkach. Dogrywki o 19:00.

F1A. Do dogrywki stanęło 22 z 50 zawodników.  Per Findahl, drugi Bernard Trachez, trzeci Aviv Balassiano.

Memoriał Szabó Miklós - podium F1A seniorPodium F1A senior

W F1B 27-dniu zawodników, dogrywało się 15. Adam Krawiec ponownie na wysokim, tym razem piątym miejscu. Bartłomiej Bilewicz – 9, a zarazem najlepszy z juniorów, Andrzej Łukaszewicz -9, Dawid Lipski -13 i trzeci wśród juniorów, Kacper Łukaszewicz -14 (4 w juniorach), Tomasz Lipski -17.

Memoriał Szabó Miklós - podium F1B juniorPodium F1B junior.

F1C. Z 9 zawodników, aż 8-miu zrobiło komplet, ale w dogrywce wystartowało siedmiu z nich. Wygrał Edward Burek, przed Aleksandr`em Drozdov`em. Trzeci Jerzy Włodarczyk! Mariusz Gąsiorowski w tym dniu na miejscu siódmym.

Memoriał Szabó Miklós - podium F1C, w zastępstwie Edwarda Burka i Jerzego Włodarczyka - Marek Roman i Dawid LipskiPodium F1C.

W Eurochallenge F1H wystartowało 13-stu zawodników. Henryk Krupa jedyny reprezentant Polski, jako jeden z 4 zawodników stanął do dogrywki. Po zepsutym strzale, uplasował się na miejscu trzecim! Przegrał z Roman`em Fedyshyn`em i Martin`em Rémai.

Memoriał Szabó Miklós - podium F1HPodium F1H.

Zdjęcia udostępnione na stronie Gabor`a Kertesz: (klik)