maj
20
2017

II Zawody Modeli Swobodnie Latających – Crosno Cup – F1A,B,C

20 maja, na lotnisku Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie, zostały rozegrane II Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających „Crosno Cup”. Na sobotę została zaplanowana rywalizacja w klasach mistrzowskich F1A, B, C, a na niedzielę w Małych Formach i Latających Skrzydłach. Nasi zawodnicy zajęli wysokie miejsca na podium w kategorii F1A.

20 maja, na lotnisku Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie, zostały rozegrane II Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających „Crosno Cup”. Na sobotę została zaplanowana rywalizacja w klasach mistrzowskich F1A, B, C, a na niedzielę w Małych Formach i Latających Skrzydłach.

Dwa dni poprzedzające zawody (czwartek, piątek) były Treningiem Kadry Narodowej F1A,B,C,P, gdzie zawodnicy mieli okazję potrenować i porozmawiać z kierownikami ekip, została podczas niego wybrana także Reprezentacja Polski na tegoroczne Mistrzostwa Świata seniorów i Mistrzostwa Europy juniorów.

Nakleka Crosno Cup 2017

W danej kategorii na Mistrzostwa jedzie trójka zawodników, rywalizują oni indywidualnie oraz w klasyfikacji drużynowej. Powołania otrzymała trójka zawodników Aeroklubu Podkarpackiego, którzy w poprzedzającym sezonie uzyskani znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej: F1A senior – Henryk Krupa i Michał Słyś, F1A junior – Roksana Gądek


Sobotnie zawody rozpoczęły się tuż po godzinie 7 rano, Sędzia główny Henryk Krupa ogłosił czas lotu 240 sekund dla pierwszej kolejki. Czas trwania kolejki wynosił 55 minut, następnie 5 minut przerwy i kolejna tura. Druga kolejka również na 240, kolejne już na 180 sekund. Jeden sędzia chronometrażysta na komisję w F1A i po dwóch w F1B i F1C.
Specyfika lotniska w Krośnie jest taka, że z samego rana przed godziną siódmą można spokojnie wylatać 4 minuty, nie ma duszeń; później następuje okres gdzie zaczynają budować się noszenia i bardzo łatwo niestety trafić w „studnię”, potem po godzinie 8 jest już stabilniej i bardziej przewidywalnie. Tego dnia wiatr niezbyt mocny, pogoda słoneczna, z licznymi cumulusami, bardzo ciepło.

Szybowce – F1A

W kategorii F1A do rywalizacji stanęło 26 zawodników (8 juniorów), w tym szóstka z nich to modelarze krośnieńscy. Loty w pierwszej kolejce dla wielu były dość trudne i krótkie. Powietrze praktycznie stało w miejscu, wiatr bardzo słaby z południowego wschodu, jeśli w ogóle był. Henryk Krupa w swoim locie traci 21 sekund. Podobnie Henryk Czekański – 22 sekundy. Roksana Gądek psuje strzał, Robert Kopacz też słabo. Michał Śliwiński przy strzale urywa hol, ale model się wyczepia. Niestety wysokość po strzale słaba, parę kółek jest ok, potem model nad wyższą trawą wyraźnie tonie, nie pomaga nawet machanie i próby oderwania jakiegokolwiek bąbla termicznego – strata prawie 100 sekund. Maksa w krośnieńskiej ekipie wykonuje jedynie Michał Słyś, lot chyba dobrze „przypilnowany” pod modelem, bo deter odbija na 8-10metrach. Oprócz niego loty maksymalne wykonują jedynie Dariusz Stężalski i Radosław Oporowski. Po pierwszej kolejce trójka naszych zawodników w pierwszej szóstce.

Franek Halicki - jeden z najmłodszych zawodników w Polsce latających w kategorii F1A  Na lini startu

Druga kolejka, korzystając z jeszcze delikatnego wiatru, po zgodzie zawodników, lot także na 240 sekund. Loty maksymalne wykonuje nieco mniej niż połowa stawki zawodników. Zaczyna ruszać się wiatr i zmieniać swój kierunek. Decyzja o przerwie i zmianie miejsca startu. Start przesunięty bardziej na zachód, ale bliżej ogrodzenia, okazuje się to błędną decyzją, na chwilę obecną wiatr się wykręcił i  wieje z północy. Kolejne przesunięcie miejsca startów, w stronę północną. Tym razem jest ok. W sumie prawie godzinna przerwa przed 3 kolejką lotów.
Trzecia, czwarta i piąta kolejka na 180 sekund. Loty maksymalne wykonują praktycznie wszyscy, pojedynczy zawodnicy tracą sekundy w wyniku złego wypuszczenia modelu lub na prawdę dużego pecha. Modele odchodzą bezpiecznie w kierunku wschodnim. W ostatniej kolejce zaczyna się rozwiewać i modele lądują daleko, aczkolwiek na lotnisku.

Po pięciu kolejkach lotów zasadniczych do dogrywki kwalifikują się: Dariusz Stężalski z SMO Feliks i Michał Słyś z Aeroklubu Podkarpackiego. Prognozy pogody niesprzyjające, ma wiać mocniej również wieczorem, więc najsensowniej dogrywkę rozegrać już teraz. Pada propozycja dwóch minut lotu + czas opadania na determalizatorze. Start z aktualnego miejsca, za 15 minut. Czas startowy standardowe 10 minut. Pierwszy leci Dariusz, przyzwoity i wysoki strzał w noszeniu. Jego model wznosi się oddala za lotnisko, ląduje na dachu pobliskiej fabryki po 146 sekundach lotu. Michał Słyś leci nieco później, ze względu na regulacje modelu na aktualne warunki i kilka lotów próbnych. Strzał nieco zepsuty, bo model ucieka na prawo i nie uzyskuje takiej wysokości jaką mógłby. Noszenie jednak wyraźnie silniejsze, opadanie na determalizatorze dłuższe o 19 sekund od rywala i lądowanie na dachu huty. Krośnieński zawodnik wygrywa dogrywkę i zwycięża w tegorocznym Crosno Cup w kategorii F1A seniorów. Dariusz Stężalski drugi. Na miejscu trzecim kolejny krośnieński zawodnik – Henryk Krupa.
Oprócz wyżej opisanych dwóch zawodników, do dogrywki o miejsce 11-12 zakwalifikowali się także Michał Śliwiński i Henryk Urban, uzyskując taką samą sumę punktów. Żaden z nich jednak nie przystępuje do dogrywki, więc ich punkty do Pucharu Polski zostają zsumowane, podzielone przez dwa i zaokrąglone w dół. Obaj zajmują miejsce 11.
Model szybowca F1A podczas krążenia na haku dynamicznym.

Ekipa z Aeroklubu Poznańskiego

Zapis z alimetru - dogrywkowy lot Michała Słysia.

Pozostali krośnieńscy zawodnicy na następujących pozycjach: Henryk Czekański – 14, Roksana Gądek – 18, Robert Kopacz – 22.
Wśród juniorów sytuacja była bardzo napięta Roksana Gądek po 4 kolejkach prowadziła z jednosekundową przewagą nad Jakubem Kasperskim. Oboje jednak w piątej kolejce nie wykonali lotów maksymalnych, a Roksana zwiększyła przewagę nad rywalem aż do 2 sekund! Niespodziewanie wygrał jednak Jakub Mąderek, który wykonując lot maksymalny w piątek kolejce wskoczył na pierwszą pozycję, uzyskując 13 sekund przewagi nad krośnieńską zawodniczką.

Podium F1A junior: 2. Roksana Gądek, 1. Damian Mąderek, 3. Jakub Kasperski  Podium F1A senior: 2. Dariusz Stężalski, 1. Michał Słyś, 3. Henryk Krupa

Gumówki – F1B

W kategorii modeli z napędem gumowym wystartowało 10 zawodników, w tym 4 juniorów. W pierwszej kolejce, połowa stawki wylatała zadane 240 sekund. Andrzej Łukaszewicz pechowo stracił 1 sekundę. W drugiej kolejce maksy robi trzech zawodników i z kompletem pozostaje już tylko dwóch.
Następne kolejki są już dość łatwe, jednak w czwartej Tomasz Lipski traci kilkanaście sekund i tym samym szansę na dogrywki. Po piątej kolejce z utrzymanym kompletem jest jedynie Adam Krawiec z GSML, który tym samym wygrywa rywalizację bez dogrywek. Na miejscu drugim Daniel Cimochowski z Białegostoku z niedużą stratą w drugiej kolejce, zawodnik który coraz częściej pokazuje się na wyższych pozycjach. Miejsce trzecie wcześniej wspomniany Tomasz Lipski z Gliwic.
Kacper Łukaszewicz najlepszy w F1B wśród juniorów

Wśród juniorów wygrywa Kacper Łukaszewicz, na drugim miejscu „świeży” zawodnik z UKS „Jedynka” Hrubieszów – Kacper Kaczmarek. Miejsce trzecie Zofia Zdancewicz z Suwałk, która pomimo szansy na wyższą lokatę nie leci w ostatniej kolejce podobnie jak jej klubowy kolega Filip Rudziński.

Podium F1B junior: 2. Kacper Kaczmarek (w zastępstwie D. Bogomaz), 1.Kacper Łukaszewicz, 3.. Zofia Zdancewicz.  Podium F1B senior: 2. Daniel Cimochowski, 1. Adam Krawiec, 3. Tomasz Lipski

 

Silnikówki – F1C

6 zawodników. Od momentu gdy czas lotu silnikowego został skrócony do 4 sekund zawodnicy nie mają już tak łatwo. W pierwszej i drugiej kolejce loty maksymalne wykonują jedynie Edward Burek z Mielca i Mariusz Gąsiorowski z Chrzanowa, zapewniając sobie sporą przewagę nad resztą zawodników.
Jerzy Włodarczyk, po lądowaniu na dachu hangaru w pierwszym locie, rezygnuje z dalszej rywalizacji. Piotr Plachetka lata dość słabo, podobnie zresztą jak Marek Roman.
Finalnie do dogrywki staje dwóch zawodników.

Podium F1C: 2. Edward Burek, 1. Mariusz Gąsiorowski, 3. Patryk Straś

Dogrywka na podobnych zasadach jak w klasie F1A. Wygrywa Mariusz Gąsiorowski, uzyskując 15 sekund przewagi nad swoim rywalem Edwardem Burkiem. Na miejscu trzecim uplasował się Patryk Straś (MOKSiR Chrzanów), który w trzech ostatnich kolejkach, lotami maksymalnymi zapewnił sobie dobry wynik.


Sędzią głównym zawodów był Henryk Krupa, a Dyrektorem zawodów Michał Słyś. Sekretariat prowadził Rafał Muchowski. Organizatorem zawodów była Sekcja Modelarska Aeroklubu Podkarpackiego i Stowarzyszenie Lotnicze ORZEŁ.
Zakończenie zawodów odbyło się tuż po obiedzie zjedzonym przez zawodników. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium otrzymali statuetki i dyplomy.
Organizatorzy przewidzieli pamiątkowe naklejki dla każdego zawodnika, niestety z powodu opóźnienia, z winy drukarni, nie dotarły do nas na czas i będzie można je odebrać na zawodach w Stalowej Woli – Memoriale Romana Straburzyńskiego (1.07.2017).

Podziękowania dla sędziów chronometrażystów, bo bez Was było by te zawody ciężko rozegrać. Podziękowania dla firmy Cellfast, która dołożyła się do zakupu statuetek.

Jeśli już udało się Wam doczytać cały wpis do tego momentu to gratuluję wytrwałości i zachęcam do komentowania wpisu. Szczególnie zawodników, napiszcie co Wam się podobało, co było zrobione źle. Może ktoś z Was dopisze o czymś o czym ja zapomniałem wspomnieć, a dodatkowo będzie obiektywniejszy odemnie 🙂 Może ktoś z Was posiada i udostępni więcej zdjęć z zawodów?

Przewidziane na niedziele zawody w klasach F1H,G,H,J i F1S nie odbyły się z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zostają przyniesione na niedzielę 2.07.2017, dzień po zawodach w Stalowej Woli. Pozostałe szczegóły bez zmian – tak jak w biuletynie.

Część zdjęć dzięki uprzejmości Michała Śliwińskiego, a część zdjęć wykonał autor wpisu oraz Pani Justyna Gądek.

Sorry:
- Please recheck your ID(s).
- If you are showing a private album, check that the "Retrieve Photos From" option is set to "User's Private Album" and that the Authorization Key is correct.

Fotki od Pana Andrzeja Łukaszewicza:

Sorry:
- Please recheck your ID(s).
- If you are showing a private album, check that the "Retrieve Photos From" option is set to "User's Private Album" and that the Authorization Key is correct.

Wyniki z zawodów można pobrać tutaj:  Pobierz PDF

_______________
Opublikowano: 2017-05-31, 17:30:21

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Podpis *

   E-mail *

   Strona

Dbaj o to, by komentarz był wartościowy. Komentarze obraźliwe, wulgarne będą usuwane.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com