paź
23
2021

PP F1 w Częstochowie + podsumowanie sezonu

Podsumowanie po ostatnich tegorocznych zawodach w Częstochowie. Trójka krośnian na tegorocznym podium Pucharu Polski F1A open, a Puchar Polski F1A Standard dla Justyny Gądek!

Jasna Góra Cup 2021

23.10.2021 odbyły się ostatnie w tym sezonie zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski Modeli Swobodnie Latających F1A,B,C,Q i F1A Standard. Zawody, po których sporo mogło się zmienić i przetasować w punktacji końcowej.

„Jasna Góra Cup” rozgrywana na lotnisku „Rudniki” zwyczajowo już przywitała zawodników trudnymi warunkami pogodowymi. Dość niska temperatura (poniżej 8 stopni) i dość silny wiatr (powyżej 8m/s) nie zachęcał do latania.

Zawody rozgrywane na dwie tury – rano F1A i popołudniu pozostałe kategorie. Pierwsza kolejka planowo miała rozpocząć się tuż po wschodzie słońca o 7:30, ale została przesunięta o godzinę później. W klasie F1A zostają rozegrane 3 kolejki lotów na 120 sekund. Powietrze bardzo poszarpane, a podczas odległego lotu „po drodze” sporo się dzieje i 2 minuty lotu wcale nie są łatwe. Finalnie do dogrywki dochodzi jedynie dwóch zawodników – Darek Stężalski i junior Tomasz Jeziorny. Dogrywka popołudniu, po opadach deszczu, gdy siła wiatru spada mniej więcej o połowę. Lot na 120 sekund + wysokość po tym czasie odczytana z altimetru. Wygrywa Tomek lecąc w znacznie lepszych warunkach, z lepszym strzałem, uzyskując 75m, drugi Darek uzyskuje po 2 minutach tylko 2m wysokości. Miejsce trzecie ze stratą 6 sekund Michał Słyś, czwarty Henryk Krupa, Michał Śliwiński siódmy – to pozwoliło na brak zmian na podium końcowym w PP. Pozostali krośnianie: Robert Kopacz – 8, Henryk Czekański – 19. Sklasyfikowano 23 zawodników.

Po przerwie obiadowej loty w pozostałych klasach.
F1B postanowiło nie lecieć, ze względu na wiatr dochodzący do granicy 9m/s. Klasyfikacja końcowa Pucharu Polski zostaje więc taka jak przed tymi zawodami.

W F1C na starcie jedynie dwóch zawodników, zwlekają ze startem aż finalnie lecą przed końcem kolejki. Marek Roman zalicza przepał i jego model trajektorią odwróconej litery U wlatuje na pełnej prędkości w drzewa w pobliskim lesie. Mariusz Gąsiorowski wykonuje poprawny lot. Rywalizacji pomiędzy nimi kończy się po pierwszej kolejce. Ze względu na obowiązującą w tym roku punkacje zgodną z tą w PŚ, zerowy czas lotu w pierwszej kolejce to niesklasyfikowanie w PP za dane zawody – punkty za te zawody otrzymuje jedynie Mariusz i dalej latać nie ma sensu.

W F1Q rozegrano 3 kolejki lotów. Po drugiej przerwa na przeczekanie deszczu. Do dogrywek doszło dwóch zawodników – Stanisław Bolko i Filip Badylak, wygrywa pierwszy z nich. Trzecie miejsce zajmuje Franciszek Jędrysiak.

W F1A Standard podobnie jak w F1Q – 3 kolejki lotów. Rywalizacja zacięta, walka o Puchar Polski, na który nie jeden zawodnik i zawodniczka mają chrapkę! Zawody wygrywa Hubert Niezborała, który jako jedyny w tych warunkach wykonuje trzy loty maksymalne. Drugie miejsce zajmuje Jarosław Jeziorny, a trzecie Robert Izban. Krośnieńska zawodniczka Justyna Gądek (prowadząca w PP przed tymi zawodami) dopiero na 5 miejscu – z tego powodu zaczyna żegnać się z perspektywą zwycięstwa w tegorocznym PP, ale czy słusznie? Czy Hubert zdobył tego dnia wystarczająco dużo punktów? O tym niżej 🙂

Podsumowując – zawody rozegrane w skrajnie ekstremalnych warunkach, z bardzo dobrym kierunkiem wiatru jak na lotnisko w Częstochowie. Dzięki temu i braku porannej mgły udało się wykonać jakiekolwiek loty. Po zawodach i podliczeniu punktacji Pucharu Polski wręczenie Pucharów i dyplomów. Na koniec tradycyjnie ognisko podsumowujące miniony sezon sportowy.


Klasyfikacja końcowa Pucharu Polski – w szybowcach dla krośnian!

W tym roku rozegrano 4 imprezy do Pucharu Polski (5 imprez w F1Q) – w Turbii, Podlodowie (2 imprezy), Gliwicach (tylko F1Q) i Częstochowie. Końcową punktację można przejrzeć tutaj.

Punkty (w klasach mistrzowskich FAI czyli F1A, B, C, Q) za dane zawody przydzielane były do Pucharu Polski zgodnie z kodeksem FAI i punktacją dla Pucharu Świata – następstwo uchwały KM nr 51/11/2020. W skrócie i przybliżeniu punkty były przydzielane liniowo od 500 do 0 dla pierwszej połowy zawodników, a dokładne zasady punktacji i bonusów, wraz z algorytmem ich przydzielania można zobaczyć w Kodeksie FAI tom F1, aneks 1. Do punktacji końcowej brane (zgodnie z tym opisem) są 4 imprezy (choć chwilowo na stronie Komisji Modelarskiej pojawiła się informacja o liczeniu tylko 3 imprez, która później została sprostowana).

W klasie modeli F1A Standard będącej klasą narodową punkty były przyznawane wedle wcześniejszego algorytmu, mianowicie 500, 400, 300, 250, 200, 190 … 0 + bonus 1pkt za każdego pokonanego zawodnika, co w rezultacie pozwalało przyznać punkty każdemu zawodnikowi do 24 miejsca. Do klasyfikacji końcowej brane pod uwagę były 3 najlepsze imprezy.

F1A – open
W klasie szybowców Puchar Polski zdecydowanie należał w tym roku do Krośnian. Zwyciężył Michał Słyś (tegoroczny II Wice Mistrz Polski), drugie miejsce w klasyfikacji zajął Henryk Krupa, a trzecie Michał Śliwiński – cała trójka to reprezentanci Aeroklubu Podkarpackiego. Tutaj zawody w Częstochowie mogły sporo zmienić, zarówno na podium jak i przetasować dalsze miejsca. Co ciekawe, to to jakie miejsca w poszczególnych zawodach przy tegorocznej punktacji złożyły się na taki wynik końcowy i jak wyglądają punkty pierwszej piątki zawodników – wygląda to sporo inaczej niż przy wcześniejszym sposobie punktowania.
Pozostali krośnianie również na bardzo dobrych pozycjach: Henryk Czekański – 9, Roksana Gądek – 14, Robert Kopacz – 15, Justyna Gądek 24.

F1A – junior
Puchar Polski zdecydowanie zwyciężył Tomasz Jeziorny, drugie miejsce zajął bardzo dobrze radzący sobie Tymon Niezborała, a trzecie Marcel Mandziak. Zaczyna być widać nieco większy rozwój wśród juniorów, ale czy będą z nich w przyszłości zawodnicy? Czy może jednak jak wkroczą w wiek seniora to odpuszczą latanie? Podobno w grze w większości zostają tylko Ci co sami budują modele, a reszta po skończeniu 18 roku życia znika 😮

F1B – open
W klasie modeli z napędem gumowym wygrał Adam Krawiec, drugie miejsce zajął Stanisław Skibicki, a trzecie Tomasz Lipski.

F1B – junior
Zwyciężył Filip Rudziński, drugie miejsce Oliwia Danilewicz, a trzecie Radosław Szymanowski.

F1C – open
Po zdobyciu punktów w Częstochowie wygrywa Mariusz Gąsiorowski, drugie miejsce Marek Roman, a trzecie Edward Burek.

F1Q – open
Zwycięża trzykrotnie wygrywając zawody Stanisław Bolko, drugie miejsce zajmuje debiutant Filip Badylak, a trzecie junior z potencjałem – Franciszek Jędrysiak.

F1A Standard – open
Sytuacja w punktacji po 3 imprezie pozwalała na sporo scenariuszy. Zawody w Częstochowie z powodu panujących warunków bardzo trudne. Do punktacji zaliczane 3 najlepsze wyniki, co pozwala na większe pole manewru. Hubert Niezborała pomimo wygranej w Częstochowie, nie zwycięża klasyfikacji końcowej, a zajmuje drugie miejsce. Pierwsze miejsce pozostaje dla krośnieńskiej zawodniczki (tegorocznej Mistrzyni Polski w tej kategorii) Justyny Gądek – pomimo gorszego wyniku w ostatnich zawodach utrzymuje prowadzenie z minimalną różnicą 1 punkta! Trzecie miejsce zajmuje Filip Badylak!

Tegoroczny sposób przydzielania punktów na pewno był nieco kontrowersyjny. Mniej jasne zasady punktacji niż wcześniej (a może po prostu niedoinformowanie części zawodników) plus pojawiające się sprzeczne informacje (jak np. te o ilości zaliczanych zawodów) powodowały na pewno więcej emocji! Niestety przy aktualnej punktacji część zawodników (co widać np w juniorach) może zostać mocno pokrzywdzona i nie otrzymać żadnych punktów za dane zawody.


Puchar Świata – udane starty krośnian

Rywalizacja w Pucharze Świata (z powodu pandemii covid19) wystartowała dopiero 1 lipca (pomimo tego rozegrano 40 imprez!) i trwać będzie wyjątkowo do końca 2022 roku. Punkty za miejsce w punktacji nie są przyznawane do Rankingu Kadry Narodowej 2021 – pomimo braku jasnej uchwały KM czy zapisu odnośnie tej kwestii, co ważne zarówno na początku sezonu (kiedy powinno być to podane do wiadomości zawodników) jak i teraz.
W latach wcześniejszych, jako że sezon w modelarstwie lotniczym trwa do końca października, a Puchar Świata trwa do końca grudnia, to punkty za PŚ do Rankingu były przyznawane w zasadzie na dzień 31 października, więc przed końcem trwania cyklu zawodów.

Tegoroczne imprezy Pucharu Świata w klasie szybowców F1A, w których wzięło udział część krośnieńskich zawodników to zawody w Czechach, na Słowacji i w Polsce (w sumie 6 imprez).
Wyśmienicie wypadł Michał Śliwiński, punktował na każdej z imprez i zdobywając 1306pkt uplasował się na 22 miejscu na 223 zawodników. Jedno miejsce niżej, na 23 pozycji ulokował się Michał Słyś z 1216pkt (również punktując na każdych zawodach). Tak wysokich miejsce w Pucharze Świata wśród Polskich zawodników próżno szukać w tabelach z wcześniejszych lat aż do 2012 roku!
Trzeci z krośnieńskich zawodników startujących w tegorocznym PŚ – Henryk Krupa uplasował się na 59 pozycji.


Zachęcam do pozostawienia komentarza odnośnie tegorocznego sezonu sportowego w modelarstwie lotniczym w klasach F1.

Dla nas sezon był bardzo intensywny. Ilość regularnych treningów (już od stycznia!) z prawilną (przyp. MŚ) częścią (tą chętną do latania, a nie marudzenia) modelarzy z Krosna na lotnisku w Łężanach była bardzo duża, pozwoliło to potem na wypracowanie dobrych wyników. Dużo nowych doświadczeń i nowej wiedzy. Sporo wyjazdów na zawody także zagraniczne, niestety w pełni finansowanych przez samych zawodników (zresztą tak jak i sprzęt)… ale w wielu klubach właśnie tak to wygląda. Trójka zawodników Aeroklubu Podkarpackiego na czele tegorocznego Pucharu Polski, ale też Rankingu Kadry Narodowej, być może z perspektywą wyjazdu na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Macedonii.

1 komentarz+ Dodaj Komentarz

  • Myślę,że cały ten sezon udało się ‚odlecieć’ dzięki wydatnej pomocy Komisji Modelarskiej. Gdyby nie zaangażowanie jej członków nie byłoby sezonu.Ponadto szreokie spojrzenie na całość modelarstwa powoduje rozliczne inicjatywy oddolne.Takie jak np LOTTO Grand prix Polski F1a std a w przyszłym roku nawet F1B std oraz F1C std [ niebawem zostanie opublikowany regulamin]Nie wiem czy o taki komentarz chodziło ale ten nie jest ani wulgarny ani nikogo nie obraża.No chyba że tylko tych którzy chcą coś zrobić dla modelarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Podpis *

   E-mail *

   Strona

Dbaj o to, by komentarz był wartościowy. Komentarze obraźliwe, wulgarne będą usuwane.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com