lip
9
2022

Memoriał G. Daty w Małych Formach 2022 – Krosno

9 lipca 2022 odbyły się zawody upamiętniające osobę Grzegorza Daty – modelarza lotniczego, wieloletniego instruktora modelarni MDK Bochnia.
Po perturbacjach związanych z dostępem do pola, na którym były zaplanowane, zawody finalnie zostały rozbite osobno na duże i małe formy – te drugie rozegrane na lotnisku w Krośnie.

Zawody w klasach F1A/M,H,G,K,S przebiegały przy słonecznej pogodzie z temperaturą lekko ponad 20° i przy wietrze średnio 3-4m/s.
Loty zaczęły się około 8:30, rozegrano 5 kolejek, część na 60 i część na 90 sekund, zależnie od siły i kierunku wiatru. Po krótkiej przerwie przeprowadzono loty w klasie latających skrzydeł F1S. Rywalizacja pomimo niezbyt długich czasów lotów była emocjonująca i zakończyła się po rundzie zasadniczej. W klasie F1A/M zwyciężył Stanisław Kubit, drugie miejsce Michał Słyś.

W klasie F1H open zwyciężył Filip Badylak przed Stanisławem Kubitem i Justyną Gądek.

W F1G open zwyciężyła Oliwia Danilewicz przed swoim instruktorem Stanisławem Skibickim i Oliwią Sztugulewską. Dziewczęta zajęły także 1 i 2 miejsce w klasyfikacji junior młodszy.

W F1K open wygrał Rafał Wagner przed Markiem Kajdaniakiem i Filipem Badylakiem.

W F1S po emocjonującej rywalizacji z jedno-sekundową przewagą zwyciężył Stanisław Kubit. Drugie miejsce zajął Stanisław Skibicki, a trzecie Józef Półchłopek.

Puchar przechodni Memoriału Grzegorza Daty będzie wręczany zwycięzcy w kategorii F1H. W tym roku pierwsze zawody memoriałowe zwyciężył Filip Badylak z Bochni – wychowanek śp. Grześka. Puchar wcześniejszy rok spędził w rękach Henryka Krupy – został mu wręczony po Mistrzostwach Polski Małych Form 2021 – jako nieoficjalny Memoriał G. Daty, został ufundowany przez Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych. Od teraz będzie przechodził co roku do kolejnych zwycięzców, chyba że zawodnik wygra 3 razy z rzędu to wtedy będzie mógł zabrać puchar dla siebie, przy jednoczesnym ufundowaniu nowego pucharu przechodniego.

Niestety część z zarejestrowanych zawodników nie przyjechała, a juniorzy młodsi pojawili się jedynie w kategorii F1G. Pozostaje nadzieja, że w przyszłych latach kategorie modeli „małych form” ponownie wrócą do łask. Podziękowania dla wszystkich obecnych i gratulacje dla zwycięzców.

Wyniki zawodów:  Pobierz PDF