sty
23
2016

III Zawody Modeli Szybowców klasy F1N o Puchar Burmistrza miasta Bochnia

23 stycznia 2016 odbyły się pierwsze w tym roku Zawody Modeli Szybowców Halowych klasy F1N zaliczane do Pucharu Polski – „III Puchar Burmistrza miasta Bochnia”. Na starcie stanęło 64 zawodników, którzy rywalizowali w 5 kategoriach. Aeroklub Podkarpacki – Szkoła Lotnicza w Krośnie był reprezentowany przez 9 zawodników.

Młodzik

Młodzik czyli kategoria wiekowa do 14 lat, została podzielona na dwie grupy: młodziczki i młodzicy. Jest to miły gest, aczkolwiek mała liczba młodziczek pewnie nieco rozczarowuje organizatorów.

Do rywalizacji stanęło 5 dziewcząt, aż 4 zawodniczki z Grodkowa. Wygrała, prowadząc ze sporą przewagą od samego początku ,Wiktoria Hałasa z klubu OKiR Grodków. Na drugim miejscu, ze sporą stratą, Zofia Zdancewicz z Suwałk. Zaraz za nią (0.2 sek) Karina Sawicka.
Wśród 24 młodzików najlepszy okazał się Kamil Gawlik z MDK Bochnia, zawodnik, o którym raczej nie było do tej pory zbyt głośno zaczął ten sezon bardzo ambitnie, ciekawe jak pójdzie mu na kolejnych tegorocznych zawodach , bo konkurencja jest dość mocna. Kacper Kaczmarek z U.K.J. Hrubieszów jedyne 0.6 sekundy za nim. Trzecie miejsce zajął Michał Krężel z Mielca, wychowanek instruktora Edwarda Burka. W zeszłym sezonie zaliczył dobre starty w klasie modeli szybowców F1H, w tym roku może dojdą do tego rzutki? Co jak co zaczął bardzo dobrze. Najlepszy z reprezentantów Aeroklubu Podkarpackiego w tej kategorii wiekowej – Kacper Kopacz – na miejscu 16.
Kacper Kopacz z Krosna z modelem "Wrona"

Podium młodziczki  Podium młodzik
Podium młodziczek: 2. Zofia Zdancewicz, 1. Wiktoria Hałasa, 3. Karina Sawicka
Podium młodzików: 2. Kacper Kaczmarek, 1. Kamil Gawlik, 3. Michał Krężel

Junior młodszy

Można by się zastanawiać, dlaczego w młodzikach wśród zawodników na podium pojawił się tylko jeden z Hrubieszowa. Odpowiedź jest dość prosta… chłopaki się postarzeli i teraz będą wygrywać w juniorach młodszych.
Wśród 10 zawodników najlepszy okazał się Łukasz Flisiuk, tym razem pokonał Patryka Bajera, choć tylko 0.5 sekundy. Zaprezentowali bardzo wysoki poziom i łączny czas na poziomie 117 sekund. Na trzecim miejscu reprezentant Aeroklubu PodkarpackiegoBartłomiej Kopacz z Krosna. Roksana Gądek na miejscu ósmym.

Podium junior młodszy

Podium junior młodszy: 2. Patryk Bajer, 1. Łukasz Flisiuk, 3. Bartek Kopacz

Junior

Do rywalizacji w kategorii juniorów stanęło 7 zawodników. Przez kolejne tury lotów o pierwsze miejsce zacięcie walczyli Piotr Wielosz-Hałasa z Hrubieszowa i Aleksandra Sawicka z Grodkowa. Ostatecznie wygrał zawodnik z Hrubieszowa, aczkolwiek bardziej wyrównane loty prezentowała Aleksandra. Na trzecim miejscu Dominik Skwarek (Hrubieszów). Kamil Śnieżek z Krosna tym razem dopiero na 5 pozycji.

Podium junior

Senior

W tej kategorii wiekowej wystartowało 18 zawodników, z czego 5 z Krosna. Rywalizacja rozstrzygnęła się dość ciekawie. Od samego początku prowadził na wysokim poziomie i ostatecznie wygrał Filip Badylak z Bochni. Co jak co, ale przed zawodami chyba mało kto powiedziałby, że wygra i to startując pierwszy raz w kategorii seniorów.  Na drugim miejscu aktualny Mistrz Polski Michał Śliwiński z Krosna, choć się prężył i napinał nie udało mu się pokonać Filipa. Ci dwaj zawodnicy, jako nieliczni przekraczali granicę 40 sekund, ale rekord hali pozostał niezmieniony – 43.9 sek. Rekord ustanowiony 9.03.2014 przez Jerzego Bodaszewskiego ze Zręcina, który będzie na prawdę bardzo trudny do przeskoczenia. Na trzecim miejscu Leszek Kryszczuk z Hrubieszowa. Robert Kopacz z Krosna 4-ty. Aktualny Wicemistrz Polski Sławomir Truchan z Suwałk dopiero piąty, z wynikiem sporo poniżej możliwości, podobnie jak Michał Słyś, który zajął szóstą lokatę. Pozostali krośnieńscy zawodnicy: Patryk Śnieżek – 7, Justyna Gądek – 12.

Podium senior

Podium senior: 2. Michał Śliwiński, 1. Filip Badylak, 3. Leszek Kryszczuk

Jak na start 64 zawodników zawody przebiegły bardzo szybko. Zorganizowane sprawnie i bez zgrzytów. Krótkie przerwy, dla poszczególnych grup wiekowych. Seniorzy zostawieni na sam koniec, młodzicy – juniory młodsi – juniorzy kolejnymi turami. Burmistrz Bochni obecny na zakończeniu zawodów jakby „podniósł” ich rangę, bo nie zawsze pojawia się na zawodach jakaś osoba z poza organizatorów. Znów jak rok temu miło. Dodatkowo dla chętnych zorganizowany został po zawodach darmowy zjazd do pięknej kopalni soli w Bochni. Podziękowania dla organizatorów (Władysława Gorczycy, Grzegorza Daty) i sędziów.

Technika startu

Przyglądając się zawodnikom podczas zawodów, można dostrzec kilka technik rzutu, klasyczną w różnych odmianach: z lewą ręką wyciągniętą do przodu – wskazującą kierunek rzutu, rozpędzając model z okolic barku lub całkiem zza siebie oraz za skrzydło/ucho. Są jednak zawodnicy, którzy swój wyrzut mają doskonale dopracowany i za każdym razem robią to zadziwiająco identycznie.
Przykładem może być Aleksandra Sawicka z Grodkowa, która odkąd pamiętam rzuca bardzo technicznie – co daje jej powtarzalne wyniki.
Przyglądając się rzutom Jerzego Włodarczyka z Chrzanowa można zauważyć z jaką starannością ustawia położenie modelu względem ciała przed wyrzutem. Dodatkowo znalezione na parkiecie odpowiednie miejsce do startu – w Bochni był to środek dokładnie parkietu.
Są zawodnicy, którzy rzucają „na siłę” czyli nie ważne do końca jak, byle mocno – tu można by wymienić większość zawodników z Hrubieszowa, pomijając instruktora Leszka Kryszczuka, która rzuca technicznie, ze sporą powtarzalnością.
Inni są gdzieś pomiędzy lub prezentują jeszcze coś innego, przyjmując różne dziwne pozy przy wyrzucie, wyginając się do tyłu w kształt litery „C”, aby lepiej widzieć sufit (Michał Śliwiński) lub robiąc jeszcze coś innego. Najciekawsze w tym wszystkim jest tak na prawdę to, że bez względu na technikę można wygrać, pod warunkiem, że rzuci się odpowiednio wysoko.

Łukasz Flisiuk z Hrubieszowa Jerzy Włodarczyk z Chrzanowa Michał Śliwiński z Krosna

Relacja na bochniaisol.pl

Sorry:
- Please recheck your ID(s).
- If you are showing a private album, check that the "Retrieve Photos From" option is set to "User's Private Album" and that the Authorization Key is correct.

Wyniki można zobaczyć i pobrać tutaj:   Pobierz PDF